01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg

SZÜRETI KAVALKÁD

SZÜRETI KAVALKÁD

 

 

A Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola 2016. október 7-én „Szüreti kavalkád” a népi hagyományok tükrében címmel rendezvényt szervezett. A gyerekek 7 helyszínen az őszi munkákkal kapcsolatos tevékenységet próbálhattak ki. Tökből érdekes szobrok készültek, melyeket haza is vihettek. Megtanulták és ki is próbálhatták, hogyan kell káposztát gyalulni, és szőlőt préselni. Megnéztek egy rövid filmet a kenyér készítéséről, majd jóízűen elfogyasztották a zsíroskenyeret hagymával. A kukoricamorzsolás miatt több diák fájlalta az ujjait. A játékos ügyességi versenyeken jókat nevettünk a hordógurításon, a gumicsizma hajításon és a talicskás versenyszámon. A kézműves foglalkozáson gyönyörű asztaldíszek készültek termésekből, tobozból és száraz növényekből. Egy TOTÓ-val zárult a nap, majd az ebédhez sajátkészítésű mustot kaptak a gyerekek. Sajnos az időjárás nem kedvezett ezen a napon, hiszen hideg, borongós, esős nap volt, de ennek ellenére nagyon jó hangulatban és vidáman töltöttük el együtt az időt.

 

Tornabemutató 2016

Tornabemutató

Intézményünk fontos szerepet tulajdonít az egészséges életmódnak, a sportnak. Tanulóink nemcsak a mindennapos testnevelés során edzik szervezetüket, hanem aktívan részt vesznek az ehhez kapcsolódó délutáni foglalkozásokon is, mint például a tömegsport vagy a tollaslabda szakkör.

2016. június 5 – én, vasárnap, iskolánk tornaterme megtelt szülőkkel, érdeklődőkkel, vendégekkel. Ugyanis ekkor rendeztük meg az immár hagyománnyá váló tornabemutatót. Minden osztály más – más produkcióval készült: láthattunk labda – és jógagyakorlatokat, zenés gimnasztikát, fürge kötélmászó és ügyesen ugró gyerekeket. A rendkívül színes, ötletes és számtalan mozgásos formáció nagy sikert aratott.

Rendezvényünket vendég fellépő csoportok előadása tarkította. A mediball – bemutató alkalmával szemtanúi lehettünk a test, a lélek és a szellem harmonikus kapcsolatának. Ezután a nyíregyházi „Gabó” tánciskola fiataljai lenyűgöző táncukkal röpítettek el bennünket a dél – amerikai salsa varázslatos világába. A zumbások magával ragadó előadása után karate bemutatót láthatott a közönség. A küzdősport mestereitől azt is megtanulhattuk, hogyan védhetjük meg magunkat egy utcai támadás során.

Tornabemutatónk sikerességében köszönet illeti pedagógusainkat, a sok – sok munkában segédkező szülőket, fellépő vendégeinket, és nem utolsó sorban tehetséges gyerekeinket.

Vágner Mária

Egészségnap az iskolában

Egészségnap az iskolában

 

Iskolánk 2016. május 09-én egészségnapot rendezett a gyerekeknek. Ennek kapcsán a tanulóknak 8 helyszínen végighaladva különböző feladatokat kellett teljesíteni.  A „szemét nem szemét” állomáson műanyag flakonból készítettek dísztárgyakat, melyet haza is vihettek. Majd a kisebbek a helyes fogmosás titkait sajátították el, a nagyok pedig a dohányzás káros hatásairól beszélgettek és töltöttek ki totót. Az osztályok figyelemfelkeltő plakátot is terveztek az egészséges táplálkozással kapcsolatban, melyet el is készítettek. Láttak bemutatót a vízfogyasztás fontosságáról, valamint egy következő állomáson a „vízpróbát” is végig kellett csinálniuk. A diákok kirakózhattak és egzotikus déligyümölcsökkel is megismerkedhettek a nap folyamán, persze csak képek segítségével. Az egyik helyszínen ritkán használt szólásokat és közmondásokat párosították a magyarázataikkal és versikét írtak a helyes táplálkozásról. „Most mutasd meg” játékban is kipróbálhatták magukat a gyerekek, hiszen étkezéssel, mozgással kapcsolatos feladványokat kellett elmutogatniuk. A tanulók nagyon sok új ismerettel gazdagodtak játékos formában és kellemesen, hasznosan töltötték el a délutánt.

Szavalóverseny

2016. április 11-én a „Költészet napja” alkalmából a Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola

szavalóversenyt rendezett az iskola tanulóinak. A versenyt 2-2 kategóriában hirdettük meg

külön az alsós és a felsős diákoknak. Mindenki jelentkezhetett egy általa szabadon választott

verssel, ami nem képezi a tananyag részét.

A versenyen a következő eredmények születtek.

1-2. osztályos kategória:

- 1. helyezett – Bártfai Izabel

- 2. helyezett – Perger Péter

- Különdíjas – Tokár Dorina

3-4. osztályos kategória:

- 1. helyezett – Kovács Kiara

- 2. helyezett – Soltész Petra

- Különdíjas – Szoboszlai Dorina

5-6. osztályos kategória:

- 1. helyezett – Soós Dorottya

7-8. osztályos kategória:

- 1. helyezett – Mikulás Milán

- 2. helyezett – Támba Regina

A nyerteseknek gratulálunk!

Húsvéti programok

A tavaszi szünet előtt, 2016. március 23-án, iskolánkban húsvéti programokat szerveztünk

tanulóinknak. Ebéd után apró csokitojásokat kereshettek az iskola udvarán a kicsik és a

nagyok egyaránt. Délután sorversenyek várták az alsós diákokat a tornateremben. Eközben a

felsősök kézműves-foglalkozáson ajtódíszt készíthettek. Majd a felsős tanulók foci- és

floorball mérkőzéseken mérhették össze tudásukat, az alsósok pedig kézműveskedtek. A

programokon nagyon jól érezték magukat a gyerekek.

Iskolába csalogattunk

Az Iskolacsalogatóról

Hagyományainkhoz híven április első keddjén megtartottuk a tanév utolsó beiratkozás előtti iskolacsalogató foglalkozását, amelyen ismét igen lelkesen dolgoztak és szórakoztak a hozzánk ellátogató óvodások. Igen tartalmasan és rendkívül jó hangulatban teltek az elmúlt hat hónap foglalkozásai, amelyen az óvodások megmutatták – megmutathatták rátermettségüket, érettségüket a „nagybetűs” iskolai életre.

Köszönettel tartozunk minden résztvevő szülőnek, gyereknek, kollégának egyaránt, akik hozzájárultak felkészítő munkánk sikeréhez.

Az alsós munkaközösség nevében:

Szabóné Mészáros Katalin

munkaközösség - vezető

MÓRA MŰVELTSÉGI VETÉLKEDŐ

Móra Műveltségi vetélkedő

Az elmúlt évek hagyományának megfelelően intézményünk névadójának tiszteletére megrendezésre került a Móra műveltségi vetélkedő, melyre a környező településekről hét csapat érkezett.

Az egymással versenyző csapatok rendkívüli felkészültségről tettek tanúbizonyságot akár Móra Ferenc életútjáról, akár a Kincskereső kisködmön című művéről volt is szó.

Kimondhatatlan gyorsasággal ismerték fel a régi foglalkozásokat, remekül párosították össze a több évszázados kifejezéseket a jelentésükkel, de a keresztrejtvény megoldásában vagy a puzzle kirakásában is jeleskedtek. Igen nagy örömmel hallgattuk az egyes fejezetekről szóló kiselőadásaikat is, amely a vetélkedő utolsó állomása volt. Márciusnak ezen a ragyogóan szép tavaszi napján egy igen értékes, jó hangulatú délutánban volt részünk, s bízunk abban, hogy számos csapat visszatér majd az elkövetkező tanévben is, hogy számot adjon remek tudásáról.

Szabóné Mészáros Katalin

a vetélkedő felelőse

GÁLA ISKOLÁNKBAN

GÁLA ISKOLÁNKBAN

 

30 éve annak, hogy a Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola épületét birtokukba vették a diákok és a pedagógusok. Erre az eseményre nagyszabású rendezvénnyel emlékeztek a jelenlegi közösség tagjai. Az ünnepi gálaműsort fogadás követte, miközben lehetősége volt minden jelenlévőnek elmerengeni a múlt emlékeiben, mivel kiállítás keretében az elmúlt évtizedek tárgyi emlékei idézték a múltat. 

Vass Edit igazgatónő ünnepi beszéde

Tisztelt Szülők, Kollégák, meghívott Vendégeink!

 

Az ünnepeknek, a jeles napoknak mindig van egyfajta varázsa. Kilendítenek minket a hétköznapokból, s néhány órára átadhatjuk magunkat az emlékezésnek.

Shopenhauer mondta a következőket:

„Milyen szépeknek és jelentőseknek tűnnek fel emlékezetünkben elmúlt életünk egyes jelenetei és eseményei, noha annak idején minden különös megbecsülés nélkül engedtük őket elmúlni.”

S valóban. Tesszük a dolgunkat nap mint nap. Neveljük, oktatjuk a gyerekeket, különböző szabadidős tevékenységeket szervezünk számukra, s néha nincs is időnk arra, hogy értékeljük és átéljük teljes odaadással ennek minden pillanatát. Telnek az évek, s igaz a mondás, hogy a régi dolgok megszépülnek, s kellemes érzés fogja el az embert, ha egy-egy kép bevillan a régmúltból.

Az ünnepekben mégis a legfontosabb az együttlét. Az, hogy a régi kollégák és tanítványok eljöttek ma, azt bizonyítja, hogy sokan vagyunk, akiknek fontos a Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola sorsa.

Vannak közös emlékeink, amelyek csak a mieink. Ezekből áll össze iskolánk eddigi történelme.

Amikor egy vezetőre az a feladat vár, hogy néhány mondatban összefoglalja az elmúlt időszakot, nehéz helyzetbe kerül. Melyik eseményt emelje ki, hiszen számtalanra szívesen emlékezik. Azt gondolom, azok a meghatározóak, amelyek sajátos arculatot adtak intézményünknek. Az általunk szervezett megyei és rétközi megmérettetések, akadályversenyek, közös kirándulások és programok. Ezekből táplálkozunk, erre építkezünk, hiszen senki sem feledheti el, honnan indult, mit kapott az elődöktől.

Ezért tisztelet illeti azokat az igazgatókat, akik az elmúlt három évtized alatt koordinálták a munkát.

1985-től 87-ig Tirol László, 1987 és 1992 között Tóth Istvánné, majd ezt követően 15 évig Kovács Csaba. 2007-ben a Nyíregyházi Kazinczy Ferenc Általános Iskola tagiskolája lettünk, s a feladatot Ördögh Jánosné végezte 2011-ig, a tagintézmény-vezető, Tirol Lászlóné segítségével. A mögöttük álló nevelőtestület szívvel-lélekkel azon fáradozott, hogy az innen induló diákok helyt álljanak a középiskolákban, majd a nagybetűs életben.

Mindnyájan tudtuk azt, amit nemes egyszerűséggel Móricz Zsigmond is megfogalmazott:

„ Embert nevelni a legszebb hivatás,

Légy nemes, gazdag lelkű ember,

Hogy emberré tehess másokat

A magad embersége által.”

 

604 tanuló hagyta el intézményünket a 30 év alatt. Büszkeség tölt el minket, hiszen sokan bizonyították, ha jó alapokat kapnak, el tudják érni céljaikat, csupán elszántnak és kitartónak kell lenni. Közülük többen ma vezető beosztásban dolgoznak, kollégáink lettek, s polgármesterünk is e padokban tanult meg írni, olvasni, sajátította el a tudomány alapjait.

A XXI. században nem elegendő, ha egy tanintézmény a szakmai alapdokumentumban lefektetett feladatait elvégzi. Többre van szükség. Fel kell vérteznünk tanítványainkat a tudás mellett azokkal a készségekkel és képességekkel, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy ebben az állandóan változó világban el tudjanak igazodni. Nevelésünk által pedig empatikus, toleráns, másokkal együtt gondolkodó és tevékenykedő fiatalokat szeretnénk elindítani a hosszú úton.

Ma, 2016-ban ezért dolgozik tantestületünk.

Ha valaki megkérdezné, hogy mely szavakkal jellemezném a Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskolát, akkor válaszom a következő lenne: az innováció, mert ez a fennmaradás egyik alapja. A partnerközpontúság, nyitottság és a gyermekek okos szeretete. Ezeket mindennapi munkánk során folyamatosan szem előtt tartjuk, hiszen kisiskolaként célunk, hogy környezetünk minél több információval rendelkezzen oktató-nevelő munkánkról, tanórán kívüli tevékenységünkről.

Engedjenek meg egy rövid történetet.

Egy vak ember ült egy épület előtt a lépcsőn, lábánál kalap, táblával, a következő szöveggel:

„ Vak vagyok. Kérem, segítsenek!”

Arra ment egy újságíró, és látta, hogy a kalapban alig van pénz, csak pár fillér. Lehajolt, dobott a kalapba pár koronát, s anélkül, hogy megkérdezte volna, elvette a táblát, és a másik oldalára írt egy mondatot. Délután visszatért a vak emberhez, és látta, a kalapban sok pénz van. A vak felismerte a lépteit, s megkérdezte tőle, hogy ő írt-e a táblára, s ha ő volt, akkor mit. Az újságíró így válaszolt:

„Semmi olyat, ami nem lenne igaz. Csak soraidnak kicsit más formát adtam.”

Mosollyal az arcán távozott. A vak soha nem tudta meg, hogy a táblán ez állt:

„ Tavasz van, és én nem láthatom.”

S miért idéztem fel ezeket a gondolatokat? Mert a 2011-es év határkövet jelentett életünkben. Tanulólétszámunk 73 fő volt, de az akkori fenntartó stratégiát tudott változtatni, mint a történetben szereplő újságíró, s ennek köszönhetően szeptemberben már 108 diák ült a padokban. Ma csak annak az iskolának van létjogosultsága, amelyik időben felismeri a változtatás szükségességét. Mer előre lépni, s akkor minden jobbra fordulhat. Ehhez viszont elkötelezett, szakmailag is felkészült kollektívára van szükség.

Én kívánok intézményünknek az elkövetkező évtizedekre olyan nevelőtestületet és fenntartót, amely nem csupán feladatokat lát, hanem magáénak is érzi az iskolát. S akkor elmondhatjuk, hogy az a munka, amit a múltban és jelenben végzünk, nem volt hiábavaló.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

 

Pillanatképek a nap eseményeiből

Iskolába csalogattunk

Iskolacsalogató

2016. február 09-én intézményünkben farsangi iskolacsalogató foglalkozáson

vettek részt leendő elsőseink.

Először oldott hangulatban beszélgettünk a maskarás ünnepről, a jelmezekről.

Vidáman tapsoltak, táncoltak, s énekelték az Itt a farsang, áll a bál című dalt. A

feladatlapok megoldásakor figyelmesen dolgoztak, bizonyítva, hogy ők már

iskolába készülődnek. Az aprócska kezek ügyesen ragasztották a csillogó

díszeket, színes szalagokat a farsangi szemüvegekre. A foglalkozás végén

jóízűen csemegéztek az általuk készített álarcokban. Ezalatt a szülők egy másik

tanteremben megismerkedtek az iskolaérett gyermek jellemzőivel.

Reméljük, március 1-jén is szívesen látogatnak el hozzánk húsvéti

foglalkozásunkra.

Karácsonyi hét

Ügyességi sorverseny az óvodásokkal

Idősek karácsonya

Idősek karácsonya

 

2015.12.11-én nagyszabású  ünnepség keretében került sor községünkben az idősek karácsonyára.

Hagyomány már, hogy iskolánk tanulói műsorral kedveskednek ezen a szép napon a nyugdíjasoknak. Így történt ez ebben az évben is. A szeretet ünnepére szép versekkel, idézetekkel készültek az alsó tagozatos gyerekek. Műsorunkat úgy állítottuk össze, hogy ne csak látványos legyen, hanem a szívre is hasson. Különböző dalokkal, zenékkel igyekeztünk változatossá tenni e néhány percet.

Bízom benne, hogy nem volt hiábavaló a sok fáradozás, talán sikerült néhány könnycseppet csalni a szemekbe, megragyogtatni a szívekben a szeretet fényét.

Mikulás

Iskolába csalogattunk

Joomla templates by a4joomla